ParoolVan den Hoogenband kalm onder explosie
PEKING - Na maanden speculeren over zijn vorm, kan tweevoudig olympisch kampioen Pieter van den Hoogenband zich niet meer verschuilen. Vandaag staan de series van 'zijn' koningsnummer op het programma.
Het goede nieuws werd begin juli gebracht door een in Californië woonachtige zwemmer van 32 jaar. Jason Lezak klokte tijdens de Amerikaanse trials een tijd van 47,58 seconden op de 100 meter vrije slag.
Lezak werd daarmee de zevende man uit de geschiedenis die op het koningsnummer de grens van 48 seconden brak, een prestatie die zeven jaar door slechts één man werd beheerst.
En toen die man Lezaks tijd onder ogen kreeg, wist hij het zeker: alles was nog mogelijk.
Pieter van den Hoogenband (30) beschouwt zichzelf als generatiegenoot van Lezak. Als betere zwemmer ook. Hij kan wat de Amerikaan kan, was de redenering in Eindhoven. En met een tijd van rond de 47,58 zou die historische derde olympische titel mogelijk zijn.
Tot gisterochtend leek die gedachtegang hout te snijden. Toen kwam de finale van de 4x100 meter vrij. Lezak zwom daarin een onwaarschijnlijk snelle splittijd van 46,06 seconden, Eamon Sullivan als startzwemmer een wereldrecord van 47,24.
Van den Hoogenband maakt zich niet druk over die explosie. ''Pieter blijft er rustig onder,'' zei zijn coach Jacco Verhaeren. ''Hij heeft ook genoten van de race, want hij houdt van mooie sport. Hij is geladen en wil graag. Het is echter duidelijk dat hij een outsider is. Hopelijk kan hij voor een verrassing zorgen.''
De Nederlander kan zich in de kwalificaties op de 100 meter vrij niet inhouden. ''Je kunt niet veel risico's nemen. Dat is duidelijk.''
Van den Hoogenband hoopt in Peking als eerste zwemmer voor de derde keer op rij goud op de 100 meter vrij te pakken.
Sinds zijn olympische titel van 2004 heeft hij echter weinig meer laten zien op de 100 vrij. Hij miste de WK van 2005 (hernia) en eindigde bij de WK van 2007 als zesde. De 48,34 seconden van de NK in juni is zijn snelste tijd sinds jaren.
Maar tijden in de 48 seconden lijken in dit olympische jaar met de snelle badpakken iets uit het verre verleden te zijn. Begin 2008 hadden alleen 'VdH' en de Zweed Stefan Nystrand laten zien daaronder te kunnen duiken. Sindsdien zijn daar acht zwemmers bijgekomen: Alain Bernard, Fabien Gilot, Amaury Leveaux uit Frankrijk, Cesar Cielho uit Brazilië, Garrett Weber-Gale, Michael Phelps en Lezak uit de VS, Brent Hayden uit Canada.
Door de prestaties van gisteren mag zelfs gedacht worden aan tijden richting de 47 seconden. Bij de splittijd van Lezak moet zo'n seconde 'overnamevoordeel' opgeteld worden. En Sullivan liet weten 'een ontspannen' race te hebben gezwommen die hem lichamelijk weinig pijn had gedaan.
Van den Hoogenband liet tijdens het afsluitende trainingskamp in Hongkong weten 47,50 te kunnen zwemmen. ''Daarna moeten we kijken wat andere jongens neerzetten,'' aldus Van den Hoogenband. ''Maar als zij richting de 47 gaan, tja...''
Op de 200 meter vrij, die vanochtend werd gewonnen door Phelps, liet Van den Hoogenband een vrijwel zekere achtste olympische medaille schieten. Alles staat in het teken van het grote doel: drie olympische titels op het koningsnummer. Maar het halen van de finale zal voor hem al een hele klus zijn. (ROBERT-JAN FRIELE)
Zwemmen
Groter dan op de 100, schat ik.
Het stinkt aan alle kanten!
-
- AT Toto winner 15/16
- Berichten: 23726
- Lid geworden op: ma apr 26, 2004 10:51 pm
-
- AT Toto winner 15/16
- Berichten: 23726
- Lid geworden op: ma apr 26, 2004 10:51 pm
- Jinne
- Site Admin
- Berichten: 14702
- Lid geworden op: ma sep 22, 2003 11:05 am
- Locatie: Amsterdam, Holland
Sullivan en Nystrand zaten in zijn serie en waren sneller. Uiteindelijk heeft hij de 5e tijd neer gezet.
Zie ook:
http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/S ... 8-12.shtml
Zie ook:
http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/S ... 8-12.shtml
Laatst gewijzigd door Jinne op di aug 12, 2008 12:03 pm, 1 keer totaal gewijzigd.
He's not the Messiah. He's a very naughty boy!
-
- AT Toto winner 15/16
- Berichten: 23726
- Lid geworden op: ma apr 26, 2004 10:51 pm
Noem dat maar eens een opoffering.Pieter dwingt respect af
PEKING - Met het bereiken van de olympische finale op de 100 meter vrij heeft Pieter van den Hoogenband respect afgedwongen. Dit stelde zijn coach Jacco Verhaeren na afloop van de race waarin de regerend olympisch kampioen na acht jaar zijn persoonlijk record verbeterde.
“Het is knap dat hij in dit veld de finale haalt. Hij laat weer zien dat Pieter de ultieme olympiër is. Als geen ander kan hij zich voor de Spelen opladen. Hij dwingt nu al absoluut respect af.”
Verhaeren wilde na de race geen voorspellingen doen over de medaille die zijn pupil donderdag zou kunnen pakken. “Ik denk dat Pieter nog wel wat harder kan. Olympische finales worden in ieder geval niet vaak in een wereldrecord gewonnen. Pieter heeft morgen één taak en dat is de race van zijn leven zwemmen. Dat kan dan van alles opleveren.”
Vader VDH
Cees Rein van den Hoogenband stond woensdag met tranen in de ogen in de Watercube in Peking. De vader van Pieter van den Hoogenband was vol bewondering voor zijn zoon, die als derde de olympische finale van de 100 meter vrij bereikte.
“Dit is grote klasse”, zei VDH senior, die als teamarts van de Nederlandse zwemploeg de verrichtingen van de drievoudig olympisch kampioen van dichtbij meemaakt. “Ik wist dat hij dit kon, maar hoop dat mensen nu eens gaan realiseren wat Pieter hier de afgelopen tijd voor opzij heeft gezet. Hij heeft vanwege zijn rug geen wedstrijd van zijn favoriete club PSV bezocht en heeft alle verjaardagen overgeslagen. Hij heeft er alles aan gedaan om hier te zijn. Ik heb daar grenzeloze bewondering voor.”
Van den Hoogenband sr. gelooft dat zijn zoon kans heeft op een medaille. “Ik denk dat hij een plak pakt. Dit was in ieder geval weer ouderwets.”
(c)ANP

VDH zei net bij de NOS dat hij wel begreep dat men in Nederland geen cent gaf voor zijn kansen, men zou zich indekken tegen een eventuele teleurstelling. Zou dat zo zijn? Ik denk dat het 'gewoon' realistisch is om niet te verwachten dat hij wint.
Het stinkt aan alle kanten!
- Jinne
- Site Admin
- Berichten: 14702
- Lid geworden op: ma sep 22, 2003 11:05 am
- Locatie: Amsterdam, Holland
Als ie dat zou doen dan zijn voor mij de Spelen al geslaagd.
Aan de ene kant was het natuurlijk indekken voor een teleurstelling, maar Pieter heeft aan de andere kant ook geen tijd meer gezet tot nu die deed vermoeden dat hij toch nog in de buurt zou kunnen komen van de medailles.
Aan de ene kant was het natuurlijk indekken voor een teleurstelling, maar Pieter heeft aan de andere kant ook geen tijd meer gezet tot nu die deed vermoeden dat hij toch nog in de buurt zou kunnen komen van de medailles.
He's not the Messiah. He's a very naughty boy!